top of page
  • cronullajrl

Sharks ready to host the Tigers to open Jnr Rep Season

It all starts in earnest on Saturday, 3rd February for the Lisa Fiaola, Tarsha Gale, Harold Matthews and SG Ball Sharks when they host the Balmain Tigers at PointsBet Stadium for the opening round of the NSWRL Junior Representative season.


A home-ground advantage could be telling for all of our junior Sharks teams as they look to get their seasons off to a winning start.


Having won their trial matches in convincing style, the Tarsha Gale Sharks will aim to ride that momentum into the official season with a home victory over Wests Tigers in round one.


While they can expect a much sterner challenge at PointsBet Stadium, the Isaac Michael-coached women will take great confidence from beating the Tigers six tries to nil in an impressive pre-season display only a few weeks ago.


Meanwhile, the Lisa Fiaola side are also gearing up to face the Tigers after going down fighting three tries to one when they met in mid-January.


The Lisa Fiaola Cup was previously run as a gala day, with the 2024 season marking its first time being conducted as a week-to-week female competition.



See the team lists for Round 1 below:


LISA FIAOLA CUP - ROUND 1

Sharks v Wests Tigers

Kick-off - 10am


1. Charlotte Teplicanec

2. Georgia Rake

3. Makayla Vakauta

4. Tully Rayner

5. Chloe Shepherd

6. Tameika Dorahy

7. Emily Teplicanec

8. Genevieve Mafi

9. Isabella McDonald

10. Felila Fakalelu

11. Anna Lole

12. Jessica Stonestreet

13. Milla Caine

Interchange

14. Charlotte Hall

15. Manaia Cooper

16. Maia Stowers

17. Tara Brown

18. Keely Latta

19. Summer Anderson

Coach: Robbie Taylor


TARSHA GALE CUP - ROUND 1

Sharks v Wests Tigers

Kick-off - 11.45am


1. Tia-Jordyn Vasilovski

2. Arianna Ruwoldt

3. Grace Regan-Naituyaga

4. Joy Levy

5. Raphaela Stojoski

6. Koolee Harbour

7. Olivia Herman

8. Faith Villi

9. Lilliana Reardon

10. Ariana Harden

11. Jaydika Tafua

12. Manilita Takapautolo

13. Stephanie Faulkner (c)

Interchange

14. Sage Gray

15. Leki Leilua

16. Charlotte Boyle

17. Marnie Isemonger

18. Lailah Sheridan

19. Alena Pale Eli

Coach: Isaac Michael


HAROLD MATTHEWS CUP - ROUND 1 Sharks v Balmain Tigers

Kick-off - 1.30pm


1. Oliver Lester

2. Bronson Homsy

3. Isaac Dawson

4. Elijah Cooper

5. Jaylan Herron

6. Johnathan Mansour

7. Jack Schumacher

8. Jamie Curran

9. Jack Ennis

10. Natane Haunga

11. Kaden Garner

12. Blake Watman

13. Thomas Dellow

Interchange

14. Spencer Swann

15. Dhardyan Patten-Hill

16. Kade Payne

17. Vakapuna Mataele

18. Thomas Stepic

19. Sidney Truong

20. Hemi Blackburn-Kingi

Coach: Brad Kelly


SG BALL CUP - ROUND 1

Sharks v Balmain Tigers

Kick-off - 3.15pm


1. Adrian Sandy

2. Albert Litisoni

3. Michael Gabrael

4. Nikora Williams

5. Richard Whalebone

6. Bryce Sait

7. Riley Pollard

8. Jai Davies

9. Will Saunders

10. Max McCarthy

11. Manako Piutau

12. Pharrell Gray

13. Lachlan Araullo

Interchange

14. Ashton Simmonds

15. Sione Latu

16. Alex Challenor

17. Harry Samuel

18. Cooper Hannay

19. Will Stewart

 Coach: Dave Howlett

1,148 views0 comments

Recent Posts

See All

Comments


bottom of page